Google Plus Twitter FaceBook Instagram Aparat Telegram

فروش سایت

اخبار خودرو

توربوشارژر

توربوشارژر

توربوشارژر مخفف کلمه توربوسوپرشارژر،توسط آلفرد بوچی که مهندس مکانیک بود،طراحی و مورد استفاده قرارگرفت.اصلی‌ترین چالش برای اختراع توربو شارژر٬تولید موتورهایی با ابعاد کوچک و وزن کمتر با قدرت بیشتر بود. بدین منظور توربینی ساخته شد تا انرژی (تلف شده) حاصل از خروج دود از اگزوز را به صورت بهینه مورد استفاده قرار دهد.

 

 

توربو شارژر کمپرسوری است که با افزایش توان مکش هوای ورودی توسط موتور خودرو، موجب احتراق و توربو لنسturbulans بهتر سوخت و در نتیجه افزایش قدرت موتور می‌شود. این وسیله از دو توربین متصل به هم توسط یک شفت ساخته شده است. یک توربین مستقیماً متصل به منیفولد دود است و توربین دیگری به وسیله لولهٔ رابط به منیفولد هوا متصل است. چون هوای ایجاد شده بشدت داغ می‌باشد٬قبل از ورود به سیلندر جهت احتراق٬در اثر ترکیب با بنزین دچار خودسوزی می‌شود. بدین منظور برای حل این مشکل از سیستم خنک‌کننده هوا به نام اینتر کولر که ما بین لوله رابط و منیفولد هوا نصب می‌شود استفاده می‌کنیم. این وسیله با کمک گازهای خروجی موتور کار می‌کند و بدون اتلاف انرژی فعالیت می‌کند. این سامانه بر خلاف سوپر شارژر موجب کاهش قدرت موتور خودرو نمی‌گردد. در واقع توربو شارژر با نیروی حاصل از گازهای خروجی موتور عمل می‌کند، در حالی که سوپر شارژر با استفاده از نیروی گرفته شده از میل لنگ توسط تسمه یا زنجیر کار می‌کند. با استفاده از توربو شارژر میزان هوای وارد شده به موتور افزایش می‌یابد که منجر به بهبود قدرت یا راندمان و یا هر دو خواهد شد. معمولاً از این سامانه در چرخه اتو و چرخه دیزل برای موتورهای احتراق داخلی استفاده می‌گردد، هر چند استفاده از آن در موتورهای احتراق خارجی نیز مفید می‌باشد. البته توربوشارژهای الکتریکی هم موجود است که با انرژی الکترسیته کار می‌کند وبیشتر در خودروهایی که بصورت فابریک توربو شارژ ندارندودر جهت تیونینگ نیز از این نوع استفاده می‌شود.

یک سیستم توربو دارای اجزاء زیر است:

1-لوله کشی توربو

لوله کشی توربو

 

لوله کشی توربو متشکل از لوله هایی است که از داون پایپ به سمت اینتر کولر و از اینتر کولر به سمت منیفولد ورودی قرار دارند.این لوله ها با واشر های مخصوص آب بندی می شوند

2-توربوشارژرتوربوشارژر

توربو شارژر قسمت اصلی سیستم توربو است که متشکل از دو هوزینگ (محفظه) است و در آن ها دو توربین قرار دارد و از طریق یک شفت به یکدیگر متصل هستند.توربوشارژر ها توسط هوا،آب و یا روغن خنک می شوند.در توربو شارژر ها از یاتاقان یا بلبرینگ برای انتقال توان توسط شفت استفاده می شود. 

3-توربو آپ پایپ(up pipe)توربو آپ پایپ

این لوله هوای دمیده شده توسط توربو را به لوله کشی توربو انتقال می دهد.این لوله،بدلیل سرعت بالای هوا و گرمای آن از آلیاژ هایی ساخته می شود که در مقابل گرما مقاوم است.

4-توربو داون پایپ(down pipe)توربو داون پایپ

توربو داون پایپ لوله ای است که از هوزینگ دود،دود حاصل از احتراق را پس از چرخاندن توربین به سیستم اگزوز انتقال می دهد.این لوله معمولا از آلیاژ هایی ساخته می شود که در مقابل گرما مقاوم است.

5-اینترکولراینترکولر

هوایی که از توربو می آید سرعت بالا و فشار پایین است.اینتر کولر یک نوع رادیاتور است که وظیفهء آن  خنک کردن هوای گرم و تبدیل آن به هوای سرعت کم و فشار بالا است.اینتر کولر دارای دو نوع هوا-هوا و آب-هوا است.در نوع هوا-هوا،هوای وارد شده توسط هوایی که به بدنهء اینترکولر می خورد خنک می شود.از این نوع اینترکولر برای توربو های کوچک با فشار پایین استفاده می شود.در نوع آب-هوا هوای ورودی توسط آب خنک می شود که از این نوع برای توربو هایی با فشار بالا استفاده می شود.اینتر کولر دارای سایز بندی های متفاوت است و بسته به نیاز موتور انتخاب می شود.

6-سوپاپ توربوسوپاپ توربو

یک سوپاپ در قسمت ورودی هوا قرار دارد.هنگامی که پا را از روی پدال گاز برمیداریم،مقداری هوا بین توربو و دریچه گاز می ماند که می تواند به توربو یا سیستم دریچه گاز آسیب برساند.این سوپاپ،زمانی که پا از روی پدال گاز برداشته می شود باز شده و هوا را به بیرون می برد و از آسیب احتمالی جلوگیری می کند.

7-wastgate(دریچهء هدر رفته)

 wastgate

این سوپاپ در هوزینگ اگزوز قرار دارد.اگر دودی که وارد توربوشارژر می شود بیش از اندازه و نیاز باشد این سوپاپ باز شده و دود اضافی به سیستم اگزوز باز میگردد.در بعضی از سوپاپ ها بدلیل سرعت بالای دود،صدای سوت ایجاد می شود.این سوپاپ دارای دو نوع داخلی و خارجی است که به ترتیب یر روی بدنهء خود توربوشارژر و در سیستم اگزوز قرار دارند.برای توربو های بزرگ . با فشار بالا از نوع خارجی استفاده می شود.

واحد اندازه گیری فشار هوا برای توربو بار یا psi است.

انواع سیستم توربوشارژر:

1-تک توربو 

از این سیستم،اکثرا برای موتور های کوچک استفاده می شود.موتور هایی با حجم سیلندر کم و شهری که به بازدهی بیشتر در کنار مصرف کمتر نیاز دارند.این سیستم در موتور های دیزل نیز بکار می رود.از این سیستم برای خودرو های مسابقه ای و تیونینگ نیز استفاده می شود.در این موارد از توربو های بزرگ تر استفاده می شود که دارای تاخیر هستند(در ادامه توضیح خواهیم داد) و برای موتور اصطحلاک ایجاد می کنند. 

2-سیستم توربو دوقلو(twin turbo)

این سیستم برای موتور های بزرگ تر از جمله موتور های V شکل استفاده استفاده می شود.

این سیستم برای ماشین های اسپرت شهری بسیار بصرفه است.در موتور های کوچک نیز این سیستم استفاده می شود.

3-توربو دوقلو سِری

از این سیستم در موتور های کوچک مسابقه ای استفاده می شود.

از آنجا که توربو های کوچک در دور های پایین بهتر و دور های بالا ضعیف هستند و توربو های بزرگ در دور های پایین تاخیر دارند و در دور های بالا خوب کار می کنند،دو توربوی کوچک و بزرگ را با یکدیگر سری می کنند تا توربوی کوچک در دور های پایین و توربوی بزرگ در دور های بالا کار کند.

 

 

نظرات  

#2 عرفان 1394-09-22 19:38
سلام
جالب بود
ممنون
نقل قول
#1 احمد 1394-09-16 12:16
با سلام
اگه میشه راجع به سوپرشارژر و پروشارژر هم مقاله بزارید
با تشکر
نقل قول

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی