Google Plus Twitter FaceBook Instagram Aparat Telegram

فروش سایت

اخبار خودرو

روش های پر خورانی

توربو و سوپرشارژر

امروز می خواهیم راجع به روش های پرخورانی اتومبیل صحبت می کنیم.امروزه این روش در موتور های بنزینی و دیزلی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.این روش ها به کارکرد بهتر موتور در شرایط آب و هوایی متفاوت کمک می کنند.در ادامه به انواع و طرز کار این روش ها می پردازیم.

  

  

 

در کل سه نوع روش پرخورانی داریم که عبارتند از:

1-توربوشارژر(turbocharger)

2-سوپرشارژر(supercharger)

3-پروشارژر(procharger)

در این مطلب دربارهء فواید این سیستم ها صحبت می کنیم و در مطالب بعدی در مورد طرز کار آنها و تاریخچهء آنها صحبت می کنیم.

همانطور که می دانیم در موتور های احتراق داخلی هوا و سوخت در سیلندر با یک نسبت معین مخلوط شده و پس از جرقهء شمع احتراق صورت می گیرد.هرچقدر هوا در هنگام احتراق بیشتر باشد در نتیجه اکسیژن بیشتری در محفظه احتراق قرار می گیرد و هرچقدر اکسیژن بیشتر باشد احتراق قوی تر و کامل تر است.

وظیفهء سیستم های پر خورانی مکش یا دمیدن هوای بیشتر به داخل سیلندر است.

یکی از فواید این سیستم کارکرد بهتر موتور در شرایط آب و هوایی مختلف است.بعنوان مثال در ارتفاعات یا در کوه ها فشار اتمسفر کمتر است و در نزدیکی دریا و ارتفاعات کم فشار اتمسفر بیشتر است.در نتیجه اکسیژن در ارتفاعات بالاتر کمتر است.هنگامی که موتور در حال کار کردن در ارتفاعات بالا است مقدار هوای مورد نیاز خود را بدست نمی آورد در نتیجه کارکرد موتور مطلوب نیست و بازدهی خوبی ندارد.با استفاده از سیستم پرخورانی می توان این مشکل را برطرف کرد.

در موارد دیگر نیز می توان به ماشین های مسابقه ای اشاره کرد.برای آنکه حجم سیلندر و مصرف سوخت افزایش نیابد می توان با نصب سیستم پرخورانی بازده کافی از حجم سیلندر پائین را گرفت.

در نتیجه در موتور های کوچک می توان با نصب این سیستم کارکرد مطلوبی بدست آورد.

در موتور های دیزل نیز این سیستم استفاده های زیادی دارد.از آنجایی که فشار در موتور های دیزل باید همیشه ثابت باشد،از این سیستم برای ایجاد فشار در سیلندر استفاده می کنند.

در مطالب بعدی راجع به تاریخچه و طرز کار هر یک از سیستم ها بطور جداگانه صحبت می کنیم.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی