Google Plus Twitter FaceBook Instagram Aparat Telegram

فروش سایت

مطالب آموزشی خودرو

اخبار خودرو

بهترین ژاپنی‌های دست‌دوم با بودجه ۲۰ میلیون تومان

gelgir.com انتخاب یک خودرو پیش از هر چیز کاملا به روحیات فرد مالک و بودجه در نظر گرفته‌شده در حساب بانکی وی بستگی دارد و در نهایت سلیقه و ایده‌آل‌های یک فرد، انتخاب نهایی را رقم می‌زند.

البته واضح است که گستردگی گزینه‌های قابل انتخاب توسط یک فرد، ارتباط مستقیمی با میزان هزینه نهایی آن شخص برای خرید یک خودرو دارد. اما هرچه این گستره را تنگ‌تر کنیم و به بازه‌های قیمتی پایین‌تر نزدیک شویم، با توجه به کاهش شدید تنوع خودروهای صفر‌کیلومتر، باید به فکر برخی گزینه‌های دست‌دوم افتاد. در بازار کمتر از ۲۰ میلیون تومان اگرچه که این روزها چیزی به جز انواع پراید و ام‌وی‌ام ۱۱۰ عایدتان نمی‌شود اما اگر پژوهای دست‌دوم و دیگر محصولات کار‌کرده داخلی نیز شما را اغوا نمی‌کنند، باید به دنبال گزینه‌های دست دوم قدیمی و خارجی باشید!

 

به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار»، این بار به سراغ ژاپن و محصولات کم‌استهلاک و با‌دوامش می‌رویم تا گزینه‌هایی جان‌سخت (در بین قدیمی‌ها) برای افراد خاص‌پسند استخراج کنیم! هرچند که هنوز هم باید تاکید کرد، لازمه نگهداری از یک دهه نودی، «دست به آچار بودن» است و بس!

 

تویوتا کرولا  E90

 حدود قیمت: 8 تا 13

gelgir.com

 بدون شک سدان‌های کوچک و کامپکت گزینه‌های بسیار مناسبی برای استفاده روزمره به شمار می‌رود. این دسته خودروها با بهره‌گیری از پیشرانه‌های عمدتا کوچک و کم‌استهلاک و با توجه به جثه نه چندان بزرگ که در نتیجه فشار چندان زیادی را به مجموعه انتقال قدرت خودرو وارد نمی‌کنند، در درازمدت عمر خوبی دارند. اما توجه داشته باشید که کرولا، محصولی با این مشخصات و از کمپانی «تویوتای ژاپن» است که خود برندی سردمدار در زمینه تولید خودروهای کم‌استهلاک و جان‌سخت است. اما محصول انتخاب شده در نخستین بخش این مطلب، یک ویژگی دیگر را نیز در خود گنجانده است! اگر به کتاب رکوردهای گینس و آمارهای منتشر‌شده از میزان فروش خودروهای مختلف مراجعه کنید، نام کرولا را در بین نخستین موارد مشاهده می‌کنید. در واقع «تویوتا کرولا» در یک دوره 50 ساله، عنوان «پر‌فروش‌ترین نام» در جهان خودرو را یدک می‌کشد که این محبوبیت در دهه 90 به اوج خود رسید. در واقع ششمین نسل از این خودرو در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 میلادی‌ روی خط تولید این خودروساز ژاپنی حضور داشت که با کد بدنه و نسل E90 شناخته می‌شد. این خودرو نیز همچون پیشینیانش در کلاس فشرده ولی انواع کوپه، ‌هاچ‌بک، سدان 4‌در، 5‌در لیفت‌بک و استیشن واگن 5‌در‌ تولید شد که در این بین بیش از 90 درصد نمونه‌های وارد‌شده به ایران از نوع سدان بودند و تعداد بسیار محدودی از نمونه کوپه این خودرو نیز در سطح خیابان‌های کشور تردد می‌کنند. تویوتا برای این خودرو رنج محدودی از پیشرانه‌های کم‌حجم و کم‌مصرف را در نظر گرفته بود که در طی 5 سال تولید، نمونه‌های 1.3، 1.5 و 1.6 لیتری بنزینی در سبد کالای این خودروساز دیده می‌شود. اما اکثر نمونه‌های وارد شده از این خودرو، از پیشرانه 1.3 و 1.6 بهره می‌برند که در این بین، نمونه 1.6 لیتری 16 سوپاپ سهم بسیار بیشتری را دارد. این محصول کاربراتوری ژاپنی، یکی از کم‌استهلاک‌ترین پیشرانه‌های دهه 90 این خودروساز است که با یک تحقیق میدانی ساده به چند و چون آن پی می‌برید. کرولا نسل ششم اگرچه که در دو نوع دیفرانسیل جلو و 4WD تولید می‌شد اما تمامی نمونه‌های موجود در کشور از نوع اول هستند که قدرت و گشتاور تولید شده توسط گشتاور از طریق سه نوع جعبه دنده 5 سرعته دستی و 4 یا 3 سرعته اتوماتیک به محور فعال منتقل می‌شوند که البته اکثر نمونه‌های اتوماتیک که در واقع فول‌ترین نمونه‌های این خودرو با هیدرولیک فرمان و شیشه‌ها و آینه‌های برقی هستند، از گیربکس 3 سرعته مکانیکی هیدرولیکی خودکار استفاده می‌کنند. استهلاک این خودرو آنچنان پایین است که در مواردی کارکردهای بالای یک میلیون کیلومتر بدون بازشدن نیم موتور پایین را رقم زده است و اگر کاربراتور خودرو (و در نمونه‌های 1.6 تایم سوپاپ‌ها) را به‌موقع سرویس کنید، همواره کشش و مصرف سوخت ایده‌آلی را خواهید داشت.

 

هوندا سیویک

 

بدون‌شک سیویک یکی از زیباترین و جذاب‌ترین خودروهای خاطره‌انگیز دهه 90 میلادی به شمار می‌رود که نسل پنجم آن از سال 1991 تا 1995 روی خط تولید این خودروساز قرار داشت. این خودرو نیز در کلاس خودروهای فشرده و در انواع کوپه 2در‌، ‌هاچ‌بک 3در‌ و در نهایت سدان 4در‌ تولید شده است که همچون کرولا، اکثر نمونه‌های موجود در بازار ایران از نوع سدان و در نهایت تعداد اندکی ‌هاچ‌بک 3در‌ هستند که بالغ بر 90 درصد نمونه‌های سدان از بین رنج نسبتا وسیع پیشرانه‌های 4 سیلندر کم‌مصرف در نظر گرفته شده برای این خودرو، از نمونه 1.3 لیتری با کد D13B2 استفاده می‌کنند. اگرچه که اکثر نمونه‌های ‌هاچ‌بک از انجین 1.5 لیتری بهره می‌برند اما هر دوی این گزینه‌ها، به سیستم سوخت‌رسانی کاربراتور تک‌دهنه مجهز شده‌اند. پس می‌توان به این نتیجه رسید که هوندا سیویک یا تویوتا کرولا E90 با توجه به ساختار ساده‌تر و مکانیکی‌تر، استهلاک کمتری نسبت به خودروهای انژکتوری آن دوره مثل محصولات دوو دارند. اما مسئله اینجاست که اصولا سیویک‌ها به دلیل بهره‌گیری از ظاهر جوان‌‌پسند و زیبا، اصولا زیر پای قشر جوان جامعه قرار داشتند و کمتر نمونه‌ای با سلامت کامل فنی و زیربندی قابل خریداری است. جدای از بسیاری نمونه‌های خارج شده از استاندارد و تیون شده (چه از نظر ظاهری و چه تعویض پیشرانه) که مطمئنا بعد‌ها اذیت و آزارهای زیادی برای شما خواهند داشت، نمونه‌های استاندارد، با حتی کارکردهای بالای سیویک بسیار قابل اعتماد هستند و شما برای آرامش خیال بیشتر، شاید تنها به یک تعمیر اساسی و تعویض قطعات استهلاکی همچون یاتاقان‌ها، ساق سوپاپ‌ها و از این قبیل قطعات نیاز داشته باشید.

جالب اینجاست که سیویک نسل پنجم از جمله معدود خودروهای دهه نودی با دفترچه راهنمای کامل تعمیر و تعویض قطعات است که شما با تهیه فایل پی‌دی‌اف آن و با اندکی دست به آچار بودن، قادر به رفع عیب خودرو به دست خودتان خواهید بود. هرچند که نمونه‌های سدان 1.3 لیتری با دو نوع جعبه دنده 5 سرعته دستی و 4 سرعته خودکار به هیچ‌وجه شتاب و کشش اغواگری ندارند اما در فرمان‌پذیری و هندلینگ حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن خواهند داشت. البته توجه داشته باشید که نمونه اتوماتیک این خودرو با بهره‌گیری از جعبه دنده خودکار 4 سرعته مکانیکی/فشار روغن، در صورت نیاز به سرویس می‌تواند دردسر‌ساز باشد؛ چرا که نمونه‌های اتوماتیک این خودرو بسیار کمیاب و قطعات سرویس گیربکس آنها نیز کمیاب‌تر است! این روزها شما قادر به خریداری نمونه‌ای از هوندا سیویک با بودجه حدودی 15 تا 20 میلیون خواهید بود.

 

مزدا 323 

اما در بین این سدان‌های کامپکت، یک گزینه بزرگ‌تر را نیز به استثنا گنجانده‌ایم تا افرادی که یک خودروی دهه نودی برای استفاده روزمره خانوادگی لازم دارند نیز از این صفحه بی‌بهره نباشند. هرچند که مزدا 323 نیز در زمره خودروهای فشرده قرار می‌گیرد اما یک تفاوت کوچک با 3 گزینه دیگر دارد؛ اینکه کرولا، سیویک و لنسر در زمره خودروهای «Sub Compact» یا زیر فشرده قرار می‌گیرند و 323 با طول بیش از 4.4 متر، یک سدان کامپکت با ابعاد و فضای مناسب است. چیزی که ما در ایران از آن به عنوان مزدا 323 یاد می‌کنیم در واقع محصولی از سری «فامیلیا»ی مزداست که از 1963 تا 40سال بعد از آن یعنی 2003 روی خط تولید مزدای ژاپن قرار داشت. اگرچه که نمونه‌های محدودی از نسل‌های نخست این خودرو پیش از انقلاب اسلامی ایران به کشور راه یافت اما در واقع 323 در همان جریان بازگشایی واردات دهه‌90 میلادی به صورت انبوه به بازار ایران وارد شد. در واقع نسل هفتم این خودرو که در سال 1994 روی خط تولید مزدا قرار گرفت و در اواخر دهه 70 شمسی به بازار ایران نیز راه یافت. در واقع اگرچه که شما قادر به خرید نمونه‌ای از نسل هشتم این خودرو با بودجه کمتر از 20 میلیون تومان خواهید بود، مزدا 323‌های نسل هفتم تمیز‌تر و قابل اطمینان‌تری با صرف این پول و یا حتی کمتر می‌توانید خریداری کنید. 323 نسل هفتم یا (BH) با پیشرانه‌های مختلفی از 1.3 لیتری 4سیلندر بنزینی گرفته تا 1.7 لیتری دیزلی به بازار جهانی عرضه شد اما نمونه‌های موجود در کشور از گزینه 4 سیلندر بنزینی 1.8 لیتری بهره می‌گیرند که با توجه به استفاده از جعبه دنده 5 سرعته دستی یا 4 سرعته خودکار الکترومکانیکی، کشش و شتاب بسیار بهتری از گزینه‌های بالا (البته نه خیلی بهتر از کرولا1.6) به شما ارائه می‌کند.

استهلاک نسبتا پایین با توجه به حجم موتور، سواری نرم و امکانات رفاهی خوب، از جمله نکات مثبتی است که شما در مزدا 323 نسل هفتم دریافت می‌کنید. البته توجه داشته باشید که این خودرو از حیث فراوانی قطعات یدکی خصوصا در شهرستان‌ها در وضعیت چندان خوبی به سر نمی‌برد و این روزها نمونه‌های سالم این خودرو از 12 تا 18 میلیون تومان فی می‌خورد.

 

میتسوبیشی لنسر 

با اندک علاقه و تحقیقی پیرامون خودروهای اسپرت، به محبوبیت بی‌چون و چرای نام «میتسوبیشی لنسر» در بین اهالی جهان خودرو و البته فعالان عرصه مسابقات موتوری پی خواهید برد. اگرچه که این خودرو از اواخر دهه 70 میلادی به بازار جهانی عرضه شد اما نخستین محموله انبوه آن در دهه 90 میلادی و در واقع نسل چهارم این خودرو به خیابان‌های کشور ما راه پیدا کرد.

با اینکه این خودرو نیز در انواع کوپه، ‌هاچ‌بک 3‌در‌، سدان 4در‌ (در دو نوع 4‌شیشه و 6شیشه) و استیشن واگن تولید می‌شد اما باز هم عده نسخه‌های موجود در خیابان‌های ایران از نوع سدان هستند. این سدان کامپکت 4.3 متری، در انواع تک و دودیفرانسیل ساخته شده بود که با پیشرانه‌های مختلفی به بازار جهانی وارد می‌شد. واردکننده ایرانی از بین انواع 4و 6 سیلندر با حجم‌های متفاوت برای مصارف شهری و یا ترشح آدرنالین، سبک‌ترین گزینه یعنی نمونه 1.3 لیتری را انتخاب کرده بود و در نتیجه اکثر لنسرهای موجود در ایران از نوع پایه این خودرو بودند. هرچند که تعداد محدودی از نسخه Evo با پیشرانه توربو و سیستم چهار چرخ متحرک بعدها به کشور وارد شد که اکثرا در مصارف مسابقه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پیشرانه با 78 اسب بخار قدرت، شتاب و کشش چندان بالایی را به خریدار عرضه نمی‌کند اما در عوض، لنسر نیز همچون هر خودرو ژاپنی دیگری هندلینگ بسیار خوبی دارد و به لطف حجم کم موتور و در نهایت کاربراتور تک‌دهنه، مصرف سوخت پایینی را نیز از خود بر جای می‌گذارد.

اگرچه که حتی همین نمونه 1.3 لیتری لنسر در تیپ‌های مختلفی تولید شده است اما تیپ GLX این خودرو بیشترین سهم را در بازار ایران دارد و این نسخه از امکاناتی همچون شیشه بالابرهای برقی و فرمان هیدرولیک بهره می‌برد که البته تیپ‌های پایه‌تر، این دو امکانات را هم ندارند.

لنسر از جمله خودروهای ژاپنی با قطعات فنی و ظاهری فراوان است و حتی اگر قصد این را داشته باشید که خودروتان را به سلیقه خودتان تغییر دهید، این ژاپنی دوست‌داشتنی دست و بال شما را تا حد زیادی باز خواهد گذاشت. برای مثال، شما می‌توانید از کیت بدنه اولوشن برای این خودرو استفاده کنید و یا حتی برای تقویت آن از پیشرانه‌های قدرتمندتر 4 سیلندر با حجم‌های 1.6 یا حتی 1.8 لیتر استفاده کنید. در آن زمان لنسر با 3 گزینه جعبه دنده 4 سرعته دستی، 5 سرعته دستی و یا 3 سرعته خودکار روانه بازار می‌شد که نمونه‌های اتوماتیک آن همچون دیگر دهه نودی‌های اتوماتیک به سرویس‌های دوره‌ای و احتیاط نیاز دارد. هرچند که لنسر 4دنده نیز تا حدودی کمیاب است.

این خودرو در بازار فعلی از 8 تا 15 میلیون تومان قیمت دارد.

 

منبع: عصر خودرو

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی