Google Plus Twitter FaceBook Instagram Aparat Telegram

فروش سایت

اخبار خودرو

سنسورهاي ديد عقب


دنـيـاي‌خـودرو ـ  سـجـاد ولدي: رانندگي در دنياي امروز مخاطرات زيادي به همراه دارد. حتي اگر خود راننده هم بسيار حرفه‌اي و محتاط باشد، ممكن است به دليل بي‌احتياطي يا بي‌توجهي سايرين، اتفاقات ناگواري به وقوع بپيوندد‌. حتي اگر تنها با سرعت 10 كيلومتر در ساعت با دنده عقب حركت كنيد، برخورد اتومبيل يك تني شما به يك مانع يا فرد مي‌تواند خسارت‌هاي جاني و مالي زيادي به بار آورد‌.

فرقي نمي‌كند كه شما سوار بر يك خودرو سواري يا يك اتومبيل SUV مي‌شويد، همه خودروها داراي نقاط كوري هستند كه راننده از آن موضع نمي‌تواند تشخيص بدهد چه اتفاقي در اطراف خودرو در حال وقوع است‌.


ديد نامناسب راننده در اين قسمت‌ها تاكنون تصادفات زيادي را به خصوص به هنگام سبقت گرفتن يا خارج شدن از پارك به وجود آورده است.


از سوي ديگر زماني كه با خودرو خود دنده عقب مي‌رويم، عدم توانايي كامل براي ديدن موانع و عابرهاي حاضر در عقب خودرو، مي‌تواند فاجعه‌آفرين باشد. براي حل اين مشكل خودروسازان تمهيدات زيادي انديشيده‌اند.
استفاده از دوربين‌هاي ديد عقب در اتومبيل‌هاي بزرگ و شاسي‌بلند يكي از اين تمهيدات است. اين دوربين‌ها فضاي عقب خودرو را به طور كامل در مانيتور نصب شده روي كنسول اتومبيل نشان مي‌دهند. به اين ترتيب راننده مي‌تواند با آگاهي از موانع و خطرات موجود، از وقوع حوادث جلوگيري كند.


علاوه بر دوربين‌هاي ديد عقب، خودروسازان بزرگي چون فورد و ولوو به نصب سيستم‌هاي بررسي نقاط كور در خودروهايشان اقدام كرده‌اند. به طور مثال در خودروهاي ولوو، آيينه‌هاي مخصوصي نصب شده است كه از نظر انحنا با آيينه‌هاي معمولي فرق دارند. علاوه بر اين، يك آيينه كوچك هم در گوشه‌هاي آيينه‌هاي بغل قرار داده مي‌شود كه فضاي ديد راننده را بيشتر مي‌كند.
اما يكي ديگر از فناوري‌هاي جديدي كه امروزه به كمك رانندگان آمده است تا آنها را در رانندگي ياري كند، سنسورهاي ديد از عقب هستند.
اين سنسورها بر پايه فناوري ارتباطي مادون قرمز (Infra Red) ساخته شده‌اند و مي‌توانند همانند يك دوربين، نزديك‌شدن به اشياء و موانع را به راننده خبر بدهند.
شركت EchoMasterT ، يكي از شركت‌هاي توليدكننده كيت سنسورهاي ديد از عقب است كه مي‌توان محصولات آن را  روي خودروهاي فاقد اين سيستم قرار داد.
سنسورهاي مذكور مي‌توانند تا فاصله 2‌متري هر مانعي را تشخيص دهند و با به صدا درآوردن بوق مخصوص درون كابين، راننده را مطلع كنند.
به كمك اين سيستم شما مي‌توانيد در مكان‌هاي تنگ و خيابان‌هاي شلوغ بدون نگراني از برخورد با ساير خودروها، اتومبيلتان را پارك كنيد. سنسورهاي مذكور با نزديك‌شدن سپر خودرو شما به اتومبيل عقبي، با بوق مخصوصي شما را از احتمال برخورد با آن مطلع كرده و به اين ترتيب شما مي‌توانيد با عقب و جلو كردن، خودرو خود را پارك كنيد.
براي استفاده از اين سيستم، دو چشمي مادون قرمز درون سپر عقب خودرو قرار داده مي‌شود. سپس با نصب يك بوق مخصوص و صفحه نمايش سه قسمتي LED درون كنسول اتومبيل، شما مي‌توانيد تشخيص بدهيد كه شيء  مذكور در كدام بخش از سپر شما قرار گرفته است: سمت راست، سمت چپ و  وسط آن. البته براي افزايش حوزه ديده و دقت سيستم  مي‌توان تعداد چشمي‌هاي (سنسور) نصب شده را بيشتر كرد و به 4 ، 6 يا 8 عدد نيز رساند. اما بر اساس استاندارد، 2 چشمي براي خودروهاي كوچك هاچ‌بك توصيه مي‌شود. براي خودروهاي متوسط 3 تا 4 چشمي مناسب است. خودروهاي بزرگ تجاري و باري نيز به 6 تا 8 چشمي نياز دارند. تعداد چشمي‌ها رابطه مستقيمي با پوشش محيط اطراف خودرو دارد. هر چه اين تعداد بيشتر باشد، فضاي بيشتري نيز مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
قيمت اين سيستم نيز با توجه به تعداد سنسورهاي موجود يا ميزان پوشش آنها  از 30 تا 100 دلار متغير است. اين در حالي است كه براي خريد يك سيستم دوربين ديد از عقب بايد حداقل دو برابر اين رقم را بپردازيد. همين امر باعث شده تا استقبال بيشتري از سنسورهاي ديد از عقب صورت پذيرد .
سنسورهاي نصب شده روي سپر براي شناسايي اجسام همانند يك خفاش عمل كرده و با ارسال امواج التراسونيك (فرا صوت) و دريافت بازتاب آنها، مكان دقيق شيء مذكور را تخمين مي‌زنند.
اگر جسم مذكور در فاصله ايمن قرار داشته باشد، سيستم اخطار نمي‌دهد اما اگر مانعي در فاصله ايمني قرار بگيردبا بلندشدن صداي يك بوق، راننده مطلع مي‌شود. حال اگر راننده بازهم به حركت خود ادامه دهد و فاصله‌اش با مانع كمتر شود، فركانس بوق خطر هم بيشتر و با شدت بيشتري پخش مي‌شود‌. سنسورهاي اين سيستم به طور خودكار با قرار گرفتن اتومبيل در دنده عقب فعال مي‌شوند.
پكيج اين سيستم معمولاً شامل يك جعبه كنترل، چشمي‌ها، صفحه نمايش LED (گاهي LCD) و مته‌هاي مخصوص سوراخ‌كردن سپر است‌، اما يكي از مشكلاتي كه اين سيستم با آن مواجه مي‌شود، آب و هواي برفي و باراني است‌.
در هواي برفي و باراني دقت امواج التراسونيك در تشخيص اجسام تا 20‌درصد كاهش مي‌يابد. از سوي ديگر وقتي روي سنسورها خاك مي‌نشيند، حوزه ديد آنها باز هم كاهش مي‌يابد. بنابراين توصيه مي‌شود براي كاهش خطاي سنسورها تا حد امكان، آنها را تميز نگه داريد. يكي ديگر از توصيه‌هاي موجود حين نصب چنين سيستمي، ارتفاع مناسب سنسورها است.
بر اساس استاندارد سنسورها را بايد در ارتفاع 50 سانتي‌متري از سطح زمين و روي سپر نصب كرد.
در صورتي كه اين فاصله كمتر باشد، سنسورها به خاطر نزديكي به سطح زمين به طور مداوم عمل مي‌كنند و بوق خطر را به صدا در‌مي‌آورند.
در نهايت بايد گفت‌ كه سنسورهاي ديد از عقب يكي از تجهيزات مهم براي افزايش ايمني خودرو و عابران پياده است.
امروزه تعداد زيادي از خودروها به صورت استاندارد به اين سيستم مجهز شده‌اند اما در صورتي كه شما از يك خودرو قديمي استفاده مي‌كنيد، توصيه مي‌كنيم با هزينه‌اي اندك به نصب آن اقدام كنيد

 

 

نظرات  

#2 Admin 1394-05-23 17:57
نقل کردن م.ن:
با سلام
حدود قیمت این سنسورها در بازار چنده؟


با سلام
حدود 60000 تومان به بالا
نقل قول
#1 م.ن 1394-05-10 16:50
با سلام
حدود قیمت این سنسورها در بازار چنده؟
نقل قول

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی